האם מין ביולוגי הוא בינארי או ספקטרום? | מאת ניצן רביד

מבוא – בנים ובנות

אנחנו חיים בעולם שבו יש בנים ובנות. ככה זה, מי מפקפק בעניין? זה טבעי, זה נכון. ואפילו בשנים האחרונות, עם עלייה קלה בעניין זהויות מגדריות שונות, הדיכוטומיה של בנים ובנות לא הולכת לשום מקום. וגם, מגדרים שונים הם, מן הסתם רק מגדרים. האמונה החזקה שמבחינה ביולוגית יש רק בנים ובנות מוחזקת על ידי כמעט כל אדם ואדם (אפילו בחוגי הביולוגיה). אבל אם זה נכון, מאיפה מגיעים מגדרים אחרים? מתקופתנו שלנו אל האימפריות העתיקות ביותר של מסופוטמיה תרבויות הראו יותר משני מגדרים (באחת הערים הראשונות בהיסטוריה אנושית, סומר, תועדו לפחות שלושה מגדרים חוץ מנשים וגברים, ויש לנו עדויות ברורות למגדר שלישי מסוג כזה או אחר בלפחות 38 תרבויות בהיסטוריה האנושית, ומגדרים אלטרנטיבים משוערים בהרבה תרבויות אחרות) אז למה זה? ככל שאנחנו לומדים יותר על פסיכולוגיה ונוירולוגיה אנחנו מגלים קשרים ומאפיינים לדפוסי התנהגות רבים שבעבר היו נחשבים לבלתי ניתנים להסבר על ידי ה- ”מדעים הקשים”. והשאלה שלי התחילה ממש כך: ”למה (ביולוגית) מגדר א-בינארי קיים?” אבל התשובה לזה די פשוטה ובאותו מידה מסובכת להחריד. זהות מגדרית היא (לפי האגודה האמריקאית לפסיכולוגיה):

A person’s deeply-felt, inherent sense of being a boy, a man, or a male; a girl, a woman, or a female; or an alternative gender (e.g., genderqueer, gender nonconforming, gender neutral) that may or may not correspond to a person’s sex assigned at birth or to a person’s primary or secondary sex characteristics” -American Psychological Association, Am Psychol section 70 (subsection 9) : lines 832–864, 2015).

הבעיה מתחילה במקור הנוירולוגי של המגדר, ונגמרת בעובדה שאנחנו לא יודעים. כל מה שאנחנו יודעים זה שהמוח קורא מה הולך בגוף, ולפי זה חלק במוח שנקרא ה- BSTc כנראה מייצר את תחושת המגדר (אני אומר כנראה כי זה מה שמחקרים מציגים, אבל המוח האנושי הוא המערכת המסובכת ביותר ביקום, ומגדר הוא רק אחת מסודותיה הרבים). עד כאן חד וחלק, אבל אם מה שקורה במוח שלנו הוא תוצאה של הביולוגיה שלנו, ואמרנו שמין ביולוגי הוא רק בן ובת. אז מדוע קיימים מגדרים א-בינאריים? הסבר אפשרי לזה הוא שמין הוא לא דבר בינארי, הוא ספקטרום. ולא רק ספקטרום, אלא קבוצה של ספקטרומים החותכים זה את זה ויוצרים רשת מעוררת יראת כבוד במורכבותה. אבל האם הטענה הזאת הסותרת חלק אינטגרלי בחברה שלנו באמת נכונה? זה מה שהוביל אותי לשאלה של ”האם מין ביולוגי הוא בינארי או ספקטרום?” שעליה אני אחקור מאמרים בתקווה לענות עליה במסגרת כתבה זו.

 

את המשך הכתבה אפשר לקרוא כאן! ←

את המשך הכתבה אפשר לקרוא כאן! ↓

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *