בועות המתאן באנטרטיקה

כתבתי את הכתבה הזאת כי נתקלתי בבעיה הזאת בהכנת הפרויקט שלי לשיעור זבל למקרה שאתם רוצים לשמוע פתרון תיאורטי לבעיה הזאת תוכלו לגשת לפרויקט שלי בזבל של שיעור שנמצא בחדר מדעים (פרסומת סמויה) 

אבל לפני שאני מפרסם ללא בושה את הפרויקט שלי אני מעדיף לספר לכם ל הבעיה עצמה (זה די הנושא של הכתבה הזאת) אז בבקשה:

בכמה ‘פרמה-פרוסט’ (Permafrosts הם משטחי קרח גדולים שקפואים לכמה שנים טובות ושכלואות בהם בועות של גז כלשהו בדרך כלל אוויר) ברחבי העולם בעיקר במקומות שלפני כמה מיליוני שנים היו ביצות ועכשיו בגלל פעילות טקטונית הגיעו למקומות יותר קרים גילו פרמה-פרוסט של מתאן ואז גילו עוד אחד ואז עוד שלושה ואז עוד כמה עשרות עד שכבר ב-2018 דווח על לפחות 58 משטחי קרח כאלה. בהתחלה אף אחד לא באמת התייחס לזה וחוץ מזה משטחים כאלה עושים קול מצחיק שמקפיצים עליהם אבנים ומעבר לזה לא נאמר עוד שום דבר עד שמאמר שפורסם בגרמניה ממש באותה שנה עלה על בעיה והראה שתוך 16-28 שנים קבוצה של משטחים כאלה עשויה להנמס מספיק כדי לאפשר למתאן הכלוא שם לברוח. וזה הרבה מתאן, וכשאני אומר הרבה מתאן אני מדבר על מלא מתאן משטח כזה יכול להיות בכל גודל בין 15 רבוע ל-65 מטר רבוע ויכול להכיל עד 5 אחוז מתאן וזה היה הרבה עם זה כל מה שהיה מדור בו אבל המתאן שם הוא מתאן מאוד דחוס וכנראה מכיל פי 4 עד פי 20 (תלוי בלחץ, בקור, ובכמה הבועה עמוקה) יותר מתאן במטר רבוע וזה בפני עצמו זה לא כזה גרוע אנחנו מייצרים את הכמות הזאת של מתאן על בסיס

יומי ויותר מפעם אחת אבל בעקבות המשטחים האלה היה התחממות מאוד זמנית באזור הזה מה שיצור תגובת שרשרת וימיס עוד ועוד פאנלים כאלה. 

כמות כזאת של מתאן כזאת תהיה לא טובה אם היא הייתה מפוזרת, היא תהיה אפילו יותר גרועה עם היא תהיה ממוקדת במקום אחד כי היא תיצור לכמה ימים אפקט חממה הרסני עד שהיא תתפשט. אבל זה במקום רגיל כזה היה במקום כמו אנטרטיקה אפקט החממה האזורי הזה יהיה אסון. מאות אלפי טונות של קרחונים ימסו. הבעיות העיקריות שזה יגרום היו: 

הכחדה של זנים שחיים שם,

לא נראה  לי שדרוש הסבר אזורי המחיה של החיות האלה ימסו תוך ימים ספורים הם יטבעו במקרה הרע והיו צריכים לעבור לאזורים שהם פחות מוטעמים עליהם במקרה הקצת פחות רע (שגם בו הם מתים אבל קצת יותר לאט)

 עליית מפלס המים,

תדמיינו את נמל יפו… דמיינתם? טוב, עכשיו תדמיינו אותו אבל כשמפלס המים עולה ב8 מטר, עכשיו תדמיינו את ההשפעות האקונומיות והכלכליות על מדינה שכל ערי החוף שלה לא יהיו אפשריים למגורים והאנשים שברחו מהערים האלה עכשיו צריכים אוכל, מקום לגור בו ואולי מקום עבודה עם הוא היה על עיר החוף שטבעה. אני מבטיח לכם שאף אחד לא רוצה את זה  

 שחרור חיידקים עתיקים למקור המים של העולם, 

במחקר בשנות התשעים המאוחרות צוות מדענים מצא בקרחונים של אנטרטיקה חייקים ובקטריות עתיקים שלא היה בעולם כבר מיליוני שנים. זה בעיה כי חיידקים מתפתחים מהר ואנחנו מנגד מפתחים מהר כדי להגן על עצמנו מהם, ואם חיידק כלשהו לא הופיע כבר כמה דורות טובים הגוף שלך מתחיל לשמוט את ההגנות שלו מתוכו כדי לא לבזבז אנרגיה על הגנה נגד משהו שכנראה לא יתקוף אותך . אבל תדמיינו שפתאום אחד מהחיידקים האלה מתעורר מתרדמת-קרח ומשתחרר למעגרי המים של העולם ויכול להתחיל מגפה בכל רגע עכשיו תדמיינו מאות אלפי חיידקים כאלה כל אחד מהם יעשה מגפה גדולה משל הקורונה והדבר היחיד שהיה לאנשים לעשות נגד זה, טוב, לא לשתות מים וזה גם מוות .

 

בקיצור כל אחת משלוש הבעיות העיקריות שיכולים להיווצר מה-Methane Permafrost היה קטסטרופלי לאנושות כמין ואני מבטיח לכם שאף אחד מהאנשים שיקרא את הכתבה הזאת לא יהיה מרוצה מזה. אז תעשו משהו! (או על תעשו שום דבר אני לא אמא שלכם, אני לא אומר לכם מה לעשות) תקראו את הפרויקט שלי!

אני מבטיח שהוא מעולה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.