למה אתם נמשכים?/ ניצן רביד

למה אתם נמשכים?

אם השאלה הזאת תשאל אני מניחה שרובכם יגבו משהו כמו ”לבנים” או, ”לבנות”, חלקכם עלולים להגיב משהו בין השורות של ”לאף אחד.ת”, ”לבנים ולבנות”, ”לכל המגדרים” והרבה תשובות נפלאות ושונות לשאלה הפשוטה הזאת. אך האם זה נכון? האם אנחנו נמשכים (רומנטית או מינית) למגדר? ולפני שאתם עוצרים אותי ואומרים,”ברור! זה מה שכרגע עניתי”, נסו בבקשה להגדיר מגדר (לצורך העניין אתם לא חייבים לנסות להגדיר מגדר עכשיו אבל נסו את זה פעם בלילה חסר שינה עם חפיסת אוראו והמשברים האקזיסטיאליסטים מובטחים!): מגדר בצורה המופשטת ביותר הוא הגדרה חברתית, ולחלק מהאנשים הוא הגדרה מאוד פנימית, אז איך אפשרי להימשך למשהו כל כך אבסטרקטי כמו קונספט פנימי? התשובה הפשוטה היא שברוב הגדול של המקרים אנשים לא נמשכים לאדם ממגדר X. בתור הוכחה פשוטה של הרעיון: תחשבו על האדם האחרון שנמשכתם אליו רומנטית או מינית (א-מיניים וא-רומנטיים, איתכם הסליחה), האם חשבתם ”וואו האדם הזה הם כזה מגדר X כאילו וואו הם כל כך מגדר שזה מטורף כמה בא לי לאכול איתם סלט עם גבינה צפתית”? כי לי לא נראה (אולי כן, אני לא יודע). אז אם (לדוגמה) הומוסקסואל זה לא מישהו-שנמשך-למגדר-שלו אז אולי הגדרה יותר טובה היא מישהו-שנמשך-לאנשים-אבל-האנשים-שהוא נמשך-אליהם-הם-מהמגדר-שלו, אבל זה גם לא נכון! למה? כי א-בינארים, זה למה.

א-בינארים

אם אנחנו נמשכים לבנים ובנות או אף אחד מהם או לאחד מהם איפה נופלים א-בינארים? אולי ביסקסואלים? זה נשמע הגיוני יחסית אבל האם מישהי יכולה להיחשב לביסקסואלית עם היא נמשכת רק לבנות ולא-בינארים שנראים יותר נשיות? או האם היא פשוט לסבית? קחו לדוגמא את שתי הא-בינארים האלה, 

 מימין מיילי סיירוס, ומשמאל סם סמית’ שניהם א-בינארים אבל תחשבו שנייה קלה ותגידו לי לאיזה אחד מהם יותר סביר שלסבית תימשך? וזה לא הופך אף אחד מהם ל”פחות א-בינארים”, זה פשוט מראה שאנשים לא באמת נמשכים למגדר. אולי למין גונדלי? (מונח מדעי לאיזה איברי רבייה יש לך בין הרגליים, אני משתמש במונח הזה במקום המונח מוכר יותר, מין ביולוגי כי מין ביולוגי הוא הרבה יותר מסובך מפשוט איברי מין, יש מין נוירולוגי, אנדוקריני, כרומוזומי, המין ההורמונלי שתאי הגוף קולטים וכמות ענקית של וריאציות אחרות) כי אתם יכולים פשוט לא לדעת את איבר המין של מישהם ופשוט להימשך אליהם בלי אפילו לדעת את המגדר שלהם, זה יכול להביא סיטואציה של אדם נמשך לאדם אחר עם מין גונדלי שאליו הם לא נמשכים אז בבירור גם ההגדרה הזאתי לא נכונה, איך זה קורה? אם הסממנים שאליהם אדם נמשך הם לדוגמה שיער צהוב ועיניים צהובות (זה מן הסתם מאוד לפשט קונספט של ”סוג משיכה” אבל לצורך הדגמה תשארו איתי) אז אותם סימנים יכולים להופיע אצל אדם מכל מגדר אבל רוב האנשים מן הסתם לא יכולים להימשך לכל מגדר אז אפשר להניח שזה יותר בגדר משיכה רגעית, וכך אנחנו יכולים להגיע להגדרה הבאה, משיכה היא: 

משיכה-לקבוצת-סממנים-מסוימת-שמזוהה-בדרך-כלל-אצל-קבוצת-שמשויכת-למין-גונדלי-מסוים-אך-לא-בהכרח-מופיעה-אקסקלוסיבית-בתוכו-אך-אם-יתגלה-שהמין -גונדלי-של-אינדיבידואל-הנושא-את-הסממנים-אינו-משויך-למין-הגונדלי-המועדף-המשיכה-תסתר! עכשיו זה מאוד ספציפי, בטח, זה הגדרה מבולגנת ומוזרה אבל היי סיימנו, סוף כתבה אנשים נמשכים לסממנים, נכון? הו הו הו, אף פעם אל תסמכו על שאלות רטוריות.

אנחנו רק מתחילים. כי ההגדרה שלנו לא כוללת את העובדה שאנשים הטרוסקסואלים יפתחו רגשות רומנטיים ומיניים כלפי המין הגונדלי שלהם, בלי הקשר לסממנים ולאיבר רבייה!  

הטרוסקסואלים נמשכים לבני מגדרם

איך זה הגיוני? האם זה לא פשוט ביסקסואלים? אז זהו זה שלא, (זוכרים מה אמרנו על לסמוך על שאלות רטוריות?) במחקר מאקדמיית הסוציולוגיה של קרוליינה הצפונית נמצא 12% אחוז מהגברים ו-25% מהנשים ביצעו פעילות מינית עם שותפים בני אותו מין, וזה לא הומוסקסואלים או ביסקסואלים, כל האנשים שהיו בניסוי הזדהו כהטרוסקסואלים (הערת שוליים: זה מראה שהתנהגות ומשיכה ≠ הזדהות, הזדהות היא משהו יותר פנימי, מאיין שקר ידידותי שעוזר לנו לפשט את העולם הפנימי שלנו למילה פשוטה שאולי לא מאה אחוז מדויקת אבל במקרים רבים עוזרת. שקרים כאלה כמו צדק וכריסמס הם נחמדים מאוד אבל מתי פעם יותר מעניין לנסות לחקור את האמת המסובכת וזה בקיצור כל הרעיון מאחורי הכתבה הזאת). מחקר אחר מציע שמעל שליש מהטרסוקסאלים חוו לפחות פעם אחת משיכה רומנטית או מינית כלפי מישהו מאותו מגדר כשלהם. וכל זה בלי לדבר על זה שאנחנו מתייחסים למשיכה כמשהו ספונטני ורנדומלי שמקרב אנשים וגורם להם להימשך זה לזה כשבדרך כלל משיכה רומנטית מתפתחת בקונטקסט של מערכת יחסים רומנטית ולא בפני עצמה, למען האמת ניסויים מראים שוב ושוב בסביבה מבוקרת אפשר לגרום למעט כל זוג אנשים להימשך רומנטית זה לזה! אז איזה הגדרה קיבלנו בסוף הבלגן הזה? משיכה רומנטית ומינית היא: משיכה-לקבוצת-סממנים-מסוימת-שמזוהה-בדרך-כלל-אצל-קבוצה-השייכת-למין-גונדלי-מסוים-אך-לא-בהכרח-מופיעה-אקסקלוסיבית-בתוכו-אך-אם-יתגלה-שהמין -גונדלי-של-אינדיבידואל-הנושא-את-הסממנים-אינו-משויך-למין-הגונדלי-המועדף-המשיכה-תסתר-אך-לעתים-לא-ומדי-פעם-משיכה-תתפתח-בסתירה-לסממנים-האלה -אך-מקרים-אלה-יהיו-יותר-נדירים-לא-יסתרו-את-הרעיון-שהסממנים-האלה-הם-מצביע-המשיכה-כללי-למרות-שבאחוז-ניכר-של-המקרים-משיכה-תוכל-להתפתח-בין-כל -שני-אנשים-בלי-הקשר-לסממנים-בהינתן-הקונטקסט-הנכון (תשכחו משרה שרה שיר שמח נסו להגיד את זה שלוש פעמים ומהר!)

וזה הגדרה אפילו יותר ארוכה ומוזרה שנשמעת יותר הגדרה נזילה ממשהו מילוני.

 אבל כשחושבים על זה טיפה הולם, לא? אנשים הם מוזרים, מסובכים, קשים להגדרה, וכל פעם שתנסו לסרטט קווים ברורים מעליהם הקווים יראו נזילים, יתחילו להופיע בהם שברים והצלבות. נסו לדחוף מים לשק בד, הוא ידלוף וישנה צורה וללא ספק לא תקבלו בועה נחמדה שאפשר לשים על המדף ולהגיד ”הנה, זאת משיכה”. 

בקיצור, משיכה היא דבר נזיל.

משיכה היא דבר נזיל, תוויות צריכות לעזור לא לכבול, וסיכום

עכשיו בהבהרה של נזיל חשוב לי לציין שאני לא מתכוון למים עפים לכל עבר או משהו כזה אלא יותר נוזל בבקבוק, מדי פעם בבקבוק יכול להיות כמה חורים והנוזל בו טיפה זז מצד לצד אך הכל הנוזל נשאר דבוק לתחתית, המודל הזה שהציגה ליסה דיימונד בספרה Sexual Fluidity (שם יצירתי) מייצג את המוזרויות של משיכה והוא אולי הייצוג הכי מופשט אך מדויק שנקבל למשיכה, אך הוא חסר תועלת לחלוטין! ברצינות, נסו להגיד לילדה צעירה ששוקלת את ההזדהות הרומנטית והמינית שלה ”וואו משיכה היא נוזלית” כי בפשטות הגדרות כמו בי\פאן\ארו\אסקסואל\הטרו הם פשוט לא הגדרות מדעיות, הם שקרים מועילים, וזה בסדר גמור. הגדרות אמורות לעזור לכם להבין את עצמכם ויותר מזה להגדיר את העולם כלפיכם, ולזה הגדרות כמו שלי ושל ליסה דיימונד הן חסרות תועלת לחלוטין. אז לסיכום בוא נחזור לשאלה הראשונה למה אתם נמשכים? אבל יותר מזה, איך אתם רוצים שיראו אותכם כשאתם מציגים את ההזדהות [המינית\רומנטית\לא] שלכם? מה מרגיש נכון? ואם אתם רוצים משהו שמתאר יותר במדויק את ההתנהגות שלכם בעולם, לא סביר שתמצאו מילה נחמדה אלא יותר טבלת קליין מלאת מספרים. אז תעשו מה שבא לכם, תקראו לעצמכם הומו אם זה מתאים לכם! תקראו לעצמכם לסביות אפילו אם אתם יכולים להרגיש משיכה גם לבנים, אולי זה משקף יותר טוב את מי שאתם רוצים לצאת איתם! תמשיכו לקרוא לעצמכם הטרו! או שתזרקו לחלוטין את כל התוויות ופשוט תעשו מה שבא לכם! (אני לא אומר לכם מה לעשות, אני לא אמא שכ’ם)

-סוף-

ביבליוגרפיה    / קריאה נוספת

Heterosexual College Students Who Hookup with Same-Sex Partners By Arielle Kuperberg and Alicia M Walker – קישור

Straight Identity and Same-Sex Desire: Conservatism, Homophobia, and Straight Culture By Tony J Silva Social Forces, Volume 97, Issue 3, March 2019. Published: 26 June 2018 – קישור

The Experimental Generation of Interpersonal Closeness: A Procedure and Some Preliminary Findings By Arthur Aron, Edward Melinat, Elaine N. Aron, Robert Darrin Vallone, Renee J. Bator. First Published April 1, 1997 – קישור

Discordance between Sexual Behavior and Self-Reported Sexual Identity: A Population-Based Survey of New York City Men By Preeti Pathela, Anjum Hajat, Julia Schillinger, Susan Blank, Randall Sell, Farzad Mostashari,: – קישור

Sexual Fluidity: Understanding Women’s Love and Desire By Lisa M Diamond – קישור

 Sexual Fluidity in Male and Females By Lisa M. Diamond. Published: 04 November 2016 – קישור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.